Recepcjonistka to często niedoceniana postać w biurze czy hotelu. To jednak właśnie ona wita gości i to często po jej postawie ludzie oceniają całą firmę. Źle dobrana recepcjonistka może udzielić klientom błędnych informacji. W najgorszym wypadku zniechęci do hotelu czy firmy wielu klientów. Przed jej zatrudnieniem trzeba więc koniecznie upewnić się, że posiada ona umiejętności, które pozwolą jej wykonywać obowiązki w kompetentny sposób.

Jakie to umiejętności?

Recepcjonistka powinna być przede wszystkim osobą komunikatywną, ale przy tym wyważoną. Nie zawsze w tej roli sprawdzą się więc bardzo ekstrawertyczne osoby. Recepcjonistka musi bowiem umieć słuchać oraz wczuć się w potrzeby klientów czy gości. W ten sposób będzie w stanie szybciej rozwiązywać problemy, z którymi zgłaszają się do niej przychodzące osoby. Musi umieć mówić jednak nie tylko po polsku. W dzisiejszych czasach angielski jest absolutną podstawą. Bez niego trudno ubiegać się o zatrudnienie. Im bardziej prestiżowe miejsce pracy, tym poprawność języka jest ważniejsza.

Recepcjonistka musi też wyróżniać się nienaganną kulturą osobistą. Nawet jeśli ma wykształcenie kierunkowe, ale jej zachowanie pozostawia wiele do życzenia, rekruter raczej nie zdecyduje się na podjęcie takiej współpracy. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej liczy się więc często subiektywne wrażenie rekrutera.

Napisz komentarz