Home

Praca na recepcji
Co trzeba
wiedzieć?

Jak wygląda praca w charakterze recepcjonistki?

Zanim wyślesz aplikację, sprawdź podstawowe wymogi dotyczące pracy na recepcji oraz medianę wynagrodzeń. Czym zajmuje się na co dzień recepcjonistka? Czy to odpowiedzialna praca? Kto ma duże szanse na zatrudnienie na tym stanowisku?

WYMAGANIA

Tajniki zawodu – jak zostać recepcjonistką?

Executive Assistant

Firma: Aon

małopolskie / Kraków

Opublikowano: dzisiaj

Praktykant / Praktykantka w Wydziale Administracyjnym - praktyki płatne

Firma: Polskie Koleje Państwowe S.A.

wielkopolskie / Poznań

Opublikowano: dzisiaj

Administrator / Administratorka Budowy

Firma: NES Global Talent

opolskie / Nysa

Opublikowano: dzisiaj

Recepcjonista / Recepcjonistka

Firma: ISS Facility Services Sp. z o.o.

dolnośląskie / Wrocław, ul. Piotra Skargi

Opublikowano: dzisiaj

Oferty pracy dla recepcjonistek

SZUKAJ OFERT DOPASOWANYCH DO TWOICH POTRZEB!

Praca jako…

Praca w…

Za co odpowiada recepcjonistka?

Zadaniem recepcjonistki jest obsługa gości według przyjętych standardów. To właśnie recepcja jest miejscem pierwszego kontaktu klienta z firmą – dlatego też recepcjonistka ma wpływ na to, jakie będzie jego pierwsze wrażenie i w pewnym sensie pełni funkcję reprezentacyjną.

W tym przypadku może być mowa o wizycie u lekarza, jak i o zameldowaniu w hotelowym apartamencie. Recepcjonistka prowadzi kalendarz oraz ewidencję pokoi, wystawia karty pobytu, przyjmuje płatności gotówkowe i bezgotówkowe.

Pracownik recepcji zarządza korespondencją, dba o obieg dokumentów, obsługuje urządzenia biurowe oraz odbiera maile. Ponadto organizuje podróże służbowe, kontaktuje się z kurierami, rezerwuje sale konferencyjne itp.

Recepcjonistka medyczna

W zakresie obowiązków recepcjonistki mieści się też obsługa centrali telefonicznej (szczególnie połączeń przychodzących) oraz współpraca z różnymi działami firmy, dla których recepcja stanowi swojego rodzaju wsparcie.

Wskazówki dla poszukujących pracy

Zarobki w branży

Mediana płac na stanowisku recepcjonistki wynosi 3300 złotych brutto. Wydaje się, że to niewiele, ale pamiętajmy, że o zatrudnienie na takim stanowisku jest dość łatwo kandydatkom bez żadnego doświadczenia zawodowego.

Gdzie wynagrodzenia są najwyższe? Pod tym względem przoduje województwo mazowieckie, pomorskie oraz opolskie. Najgorzej opłacane są recepcjonistki z lubelskiego oraz podkarpackiego.

Na atrakcyjne zarobki mogą liczyć przede wszystkim osoby zatrudnione w międzynarodowych korporacjach oraz na terenie luksusowych obiektów wypoczynkowych.

Rozwój

Zastanawiasz się nad tym, czy praca na recepcji to tylko sposób na zarabianie (zwłaszcza dla młodych ludzi), czy może zajęcie, które daje perspektywy na przyszłość. Czy w tym zawodzie można mówić o awansie? Oczywiście, że tak!

Z ŻYCIA RECEPCJONISTKI
Recepcja administracja
Ogłoszenia o pracę – czy opłaca się aplikować?

Zatrudnienie na recepcji może mieć bardzo przyjemny charakter i być niezłym początkiem drogi zawodowej. Z pewnością tego typu zajęcie jest idealnym rozwiązaniem dla uczniów i studentów, którzy cenią elastyczne godziny pracy. Co jeszcze przemawia za etatem recepcjonistki?

  • Zdobycie praktycznej wiedzy z obszaru obsługi klienta.
  • Możliwość szlifowania języków obcych.
  • Opcja zdobycia doświadczenia z zakresu obsługi administracyjnej biura.
Recepcjonistka fitness
Gdzie szukać zatrudnienia jako recepcjonistka?
Sprawdź wszystkie możliwości!
  • Klub fitness/ siłownia
  • Hotel/ hostel/ schronisko
  • Klinika/ gabinet medyczny
  • Salon kosmetyczny/ fryzjerski
  • Korporacja
  • Kancelaria prawna
  • Salon samochodowy
  • Szkoła językowa/ szkoła tańca
Recepcjonistka benefity
Korzyści pozapłacowe
  • Nauka języków obcych
  • Ubezpieczenie medyczne
  • Dofinansowanie zajęć sportowych
  • Elastyczny grafik

Jeśli interesują Cię oferty pracy w branży, to przeglądaj nie tylko ogłoszenia dla recepcjonistek hotelowych czy stomatologicznych. W tym sektorze istnieje wiele specjalizacji. Jeżeli chciałbyś zatrudnić się np. w hotelu, to możesz aplikować na takie stanowiska jak: meldunkowy, telefonista, dysponent, klucznik, pracownik rezerwacji czy kasjer lub telefonista.

NA JAKICH STANOWISKACH
PRZYDAJĄ SIĘ DOŚWIADCZENIA
ZDOBYTE NA RECEPCJI?
  • Kierownik zmiany
  • Kierownik recepcji
  • Specjalista ds. administracyjnych

Praca na recepcji –
lekka czy
stresująca…?

Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele zależy od skali natężenia kontaktów z klientami. Może się zdarzyć, że osoba zatrudniona np. jako recepcjonistka fitness ma wiele wolnego czasu, a pracownica recepcji w przychodni, gdzie jest bardzo duży ruch, narzeka na nadmiar obowiązków.

Pamiętajmy też o tym, że praca w tym sektorze wiąże się ze sporą odpowiedzialnością. To od recepcji zależy, chociażby przestrzeganie terminów. Recepcjonistka może się czuć przytłoczona takimi zadaniami jak np. organizacja pobytu dla dużych grup czy pilnowanie przelewów. Jej obowiązkiem bywa również czuwanie nad zamówieniami (np. artykułów biurowych).

Czemu pracodawca powinien inwestować w recepcjonistkę?

Obsługa klienta ma bardzo duże znaczenie. Gdy ten zrazi się do danej firmy na starcie, to prawdopodobnie już nie wróci. Recepcjonistką powinna być osoba uprzejma, która umie radzić sobie z wymagającym klientem i działać wielozadaniowo. Jeśli mowa o pracy w międzynarodowej firmie, to istotne jest, by zatrudnić kogoś, kto płynnie posługuje się co najmniej jednym językiem obcym. Kandydaci do pracy w najlepszych hotelach zazwyczaj władają kilkoma językami.

Recepcyjne nowości

recepcjonistka
Jak powinna ubierać się recepcjonistka?

Profesjonalne oblicze osoby witającej gości hotelowych – recepcjonistki – ma ogromne znaczenie dla powodzenia firmy. Osoba taka nie tylko zajmuje się kwestiami administracyjnymi związanymi z zameldowaniem nowego gościa, ale również…

recepcjonistka
Czym się wyróżnia dobra recepcjonistka?

Recepcjonistka to osoba odpowiedzialna za rozmowy z klientem i mająca z nim bezpośredni kontakt. Jej sposób bycia i pracy wpływa też na opinie firmy, dlatego dobra recepcjonistka powinna posiadać pewne…

Recepcjonista
Recepcjonistka zawód

Praca na recepcji to opcja bardzo wygodna dla studentek. W tym zawodzie najczęściej odnajdują się młode kobiety o miłej aparycji, które znają MS Office oraz język angielski. Wymagana jest również odporność na stres.